Blog
Kontynuujemy
27.10.2018
Kontynuujemy 1
Ogólne

Rocznice, rocznice, rocznice. Niech będzie, że obchodzimy pierwszą, a następne wyłącznie już pracą. Najlepiej wartościowymi wpisami, uzupełnieniami do bazy.

Rocznice są naszą codziennością. 100 lat niepodległości, 25 lat czegoś założenia, jakaś tam data czegoś innego, ileś lat od wyboru i kilkanaście lat wspólnego pożycia. Nie, nie rocznice są ważne, ważne dla tych którzy w nich uczestniczą, coś z nimi wiążą, przeżywają je.

Obiecałem sobie, że krągłą rocznicę zaznaczę tekstem raz jeden i mam nadzieję, że słowa sobie danego dotrzymam. Będzie to pierwsza rocznica od uruchomienia portalu Historii Polskich Spółek Akcyjnych. Wiedziałem z góry, że to projekt na lata, że nie mam czasu ani możliwości, aby zapełniać go tekstami regularnie i masowo. Zatem sypię, raz jednym felietonem w miesiącu, raz dwoma, a zdarza się, że wcale. Ważniejsze, że co i raz staram się uzupełnić bazę danych o historii spółek akcyjnych. Już kilkadziesiąt z nich ma swoje wstępne, małe dossier. Ponad połowa ma jakąś o sobie szczątkową informację, pilnuję, aby najczęściej był to numer RHB, gdyż pozwala zainteresowanym dotrzeć do źródłowych danych o spółce. To wszystko na razie co mogę zrobić samodzielnie, ale obiecuję, że nie zaprzestanę. Jako rzekłem, świadomie rok temu zdecydowałem, że to projekt na lata, marzę, że dziesiątki lat.

Zastanawiałem się dziś, czy te dotychczasowe wpisy, te wszystkie felietony to dużo, czy mało. Doszedłem do wniosku, że obie wersje są prawdziwe. Mało, gdyż sam wiem najlepiej, iż mogłem zrobić więcej. Gdyby lepsza organizacja, pamięć, a nawet nie marnotrawienie czasu, mogłoby być lepiej. Dużo, bo jednak jakieś początki są, a przy okazji ustaliłem miarę tej „wielkości”. Ponieważ historia spółek akcyjnych opisywana jest poprzez odwołania do źródeł, to postanowiłem zmierzyć ilość wytworzonych do tej pory przypisów. Wyszło mi, że w przeciągu ostatnich 365 dni zostało wygenerowanych 531 odesłań do konkretnych źródeł. Tyle informacji w bazie Historii Polskich Spółek Akcyjnych ma swoje odwołanie, jest wiarygodnych i sprawdzonych. Mam nadzieję, że Was zainteresowały, że do czegoś  mogą być użyteczne, a może nawet pomogą opisać jakieś zjawisko historyczne, społeczne, gospodarcze. A nawet jeżeli jeszcze nie teraz, to może w przyszłości, gdy danych będzie więcej.

Dokładnie rok temu o 18.54 pojawił się pierwszy wpis w blogu zatytułowany znamiennie „Zaczynamy”. Ten rocznicowy celuję umieścić dokładnie o tej samej porze, a tytuł postanowiłem również dać programowy.